آلبالو پلو مجلسی با مرغ زعفرانی

طرز تهیه آلبالو پلو مجلسی با مرغ زعفرانی

آلبالو پلو یکی از غذاهای سنتی ایرانی و یکی از انواع پلوهای مخلوط است که بسیار معطر و خوشمزه است. آلبالو پلو به روش‌های مختلفی سرو می‌شود: آلبالو پلو با مرغ، آلبالو پلو با گوشت چرخ کرده و یا آلبالو پلو ساده که هر یک به‌ نوبه‌ خود خوشمزه و دلچسب است و انتخاب نوع آن به سلیقه خود شما بستگی دارد. برای درست کردن یک آلبالو پلو خوشمزه باید نکات تهیه آن را بدانید. در این مطلب از مجله اینترنتی خرید ناب طرز تهیه آلبالو پلو مجلسی با مرغ زعفرانی را به شما آموزش می دهیم.

آلبالو پلو مجلسی
آلبالو پلو مجلسی

آلبالو پلو برای ۴ نفر

مواد لازم برای تهیه آلبالو پلو مجلسی

  •   آلبالو با هسته ۴ پیمانه
  •    برنج ۴ پیمانه
  •   مرغ (سینه یا ران) ۴ تکه
  •   زعفران دم کرده یک استکان
  •   شکر یک سوم پیمانه به ازای هر پیمانه آلبالو
  •   پیاز ۱ عدد بزرگ
  •   نمک به میزان لازم
  •   روغن به مقدار لازم
  •   کره ۵۰ گرم

طرز تهیه آلبالو پلو مجلسی با مرغ زعفرانی

 برنج را در آب و نمک خیس کنید. برای تهیه آلبالو پلو با مرغ زعفرانی، ابتدا مرغ زعفرانی را به صورت زیر آماده کنید.

تکه های مرغ را با کمی روغن در ماهیتابه تفت دهید تا طلایی شوند. سپس پیاز را خرد کرده و با آن ها تفت دهید تا طلایی شود. حال نصف بیشتر زعفران دم کرده را با یک لیوان آب جوش مخلوط کنید، مقداری نمک نیز به آب زعفران اضافه کنید و آب زعفران را به مرغ اضافه کنید و درب ماهیتابه را بگذارید و حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا مرغ ها کاملا بپزند و آب مرغ کشیده شود.

حالا آلبالوها را بشویید و به آرامی هسته آن ها را بگیرید. آلبالوها را جداگانه داخل یک قابلمه کوچک بریزید و روی آنها شکر بریزید و زیر شعله گاز را روشن کنید. اجازه دهید تا شکر با حرارت ملایم، آب شود و آب آلبالوها نسبتا غلیظ شود.

در این مرحله برنج را پس از اینکه به مدت لازم ( بستگی به نوع برنج نیم تا یک ساعت) خیس خورد به صورت آبکشی، آماده کنید. قابلمه مخصوص دم گذاشتن برنج و آلبالوها را روی گاز بگذارید و شعله گاز را روشن کنید. برای درست کردن آلبالو پلو حتما ته قابلمه را ته دیگ بیاندازید چون اگر آب آلبالو یا دانه های آلبالو به ته قابلمه برسند، می سوزند مگر اینکه لایه پایینی را برنج سفید و با ضخامت بیشتری بریزید. برای ته دیگ آلبالو پلو می توانید از نان یا سیب زمینی و یا بال مرغ استفاده کنید. ته قابلمه مقداری روغن بریزید و مواد ته دیگ را بچینید.

حال یک لایه برنج سفید کف قابلمه بریزید. سپس مقداری از دانه های آلبالو پخته را بریزید. آب آلبالو را فعلا نریزید و فقط دانه آنها را لابه لای برنج بریزید. به همین ترتیب لایه به لایه، برنج سفید و آلبالو بریزید  و در آخر یک لایه برنج سفید بریزید. در نهایت اطراف برنج را به سمت مرکز قابلمه جمع کنید. حال با قاشق، آب آلبالو بردارید و به صورت دورانی دور تا دور برنج بریزید. با دسته کفگیر چند سوراخ روی برنج بزنید. دسته کفگیر را تا انتهای قابلمه فرو کنید. حال باقی مانده زعفران دم کرده را به صورت دورانی دورتادور برنج بریزید.

برای اینکه مرغ ها عطر بهتری پیدا کنند، مرغ های زعفرانی را که از قبل آماده کرده اید، روی برنج بچینید. در نهایت کره را آب کنید و روی آلبالو پلو و مرغ ها بریزید. آلبالو پلو را دم  بگذارید و اجازه دهید تا کاملا دم بکشد. آلبالو پلو آماده را داخل دیس، سرو کنید و مرغ های زعفرانی را دور آن بچینید. نوش جان

نکات مهم و کلیدی برای تهیه آلبالو پلو مجلسی

۱- مقدار شکر استفاده شده برای تهیه این غذا می تواند بسته به ذائقه شما، کم یا زیاد شود. اگر این غذا را خیلی شیرین دوست دارید، از میزان شکر بیشتر و در غیر اینصورت مقدار شکر را کمتر استفاده کنید.

۲- اگر آب آلبالو یا خود آلبالوها با کف قابلمه تماس مستقیم داشته باشند، ممکن است زود بسوزند، بنابراین برای جلوگیری از سوختن و سیاه شدن آلبالوها، ته قابلمه را حتما ته دیگ بگذارید.