هکر کلاه سیاه

هکر کلاه سفید یا سیاه مسئله این است

دنیای هکرها دنیای بزرگی است و جامعه بزرگ آن ها سلسله مراتب پیچیده ای دارد و در واقع هکرها یا رخنه گران جایگاه اجتماعی متفاوتی بین یکدیگر دارند، این جایگاه اجتماعی از نوب شروع می شود و با رنگ کلاه ها متفاوت می شود و در نهایت به جایگاه هکر نخبه می رسند، در این مقاله بلاگ خرید ناب قصد داریم شما را با انواع هکر آشنا کنیم و در مقالات بعدی به سراغ هکر ایرانی برویم.

هکر کلاه سفید کیست ؟

هکر کلاه سفید متخصص امنیت کامپیوتر است که به منظور تست و ارزیابی امنیت یک شبکه و سیستم محافظت شده تلاش در هک آن می کند. این نوع هکرها از مهارت های خود برای برقراری بیشتر امنیت و مبارزه با هکرهای کلاه سیاه استفاده می کند.

هکر کلاه سفید
هکر کلاه سفید

هکر فردی است که با استفاده از دانش و استعداد خود می توانند سیستم های کامپیوتری را فریب داده و آنها را دور بزند. آنها می توانند یک شبکه سازمانی و یا حتی قسمتی از شبکه جهانی را مختل کنند. در دهه ۸۰ میلادی تعریفی که از هکر می شد به این شکل بود که : مجرم خطرناکی که از اجتماع دور مانده است. اما امروز می دانیم که هکرها مقاصد مختلفی از انجام این نوع عملیات دارند.

امروز هکر ها را بر اساس نوع عملکردشان می توان به سه گروه اصلی تقسیم کرد:

هکر کلاه سیاه که مجرم و متخلف هستند.

هکر کلاه سفید که هکرهای با اخلاق هستند که برای امنیت افراد و شبکه ها فعالیت می کنند.

هکر کلاه خاکستری که هنوز نمی داند از مهارت خود برای کارهای اخلاقی استفاده کند و یا کارهای مجرمانه و اغلب هردوی آنها را انجام می دهد.

هکرهای کلاه سفید آسیب پذیری های یک شبکه و سیستم محافظت شده را شناسایی می کنند و با پوشش این آسیب پذیری ها اجازه دسترسی هکرهای کلاه سیاه را به آن شبکه ها و سیستم ها نمی دهند. اگرچه روشهایی که هکر کلاه سفید و کلاه سیاه استفاده می کنند مشابه می باشد ولی دلایل هر کدام از انجام این عملیات کاملا متفاوت است. هکر اخلاقی توسط یک فرد یا سازمان استخدام می شود تا با اجازه سازمان تهدیدات احتمالی شبکه آنها را شناسایی کرده و برای آنها راه حل ارائه دهد. آنها از مهارت های خود برای منافع اجتماع استفاده می کنند.

به هکرهای کلاه سفید هکر با اخلاق نیز گفته می شود که با وجود توانایی برای تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه از استعدادهای خود برای منافع کل اجتماع استفاده می کند.

انگیزه اصلی هکرهای کلاه سفید را می توان دریافت به موقع حقوق دانست بنابراین خیلی جای تعجب ندارد که آنها تمام درآمد خود را صرف خرید کامپیوترهای شخصی گران قیمت کنند که برای بازی های آنلاین از آنها استفاده کنند. اغلب تا زمانیکه درآمد مناسبی برای این امور داشته باشند تصمیم به تبدیل شدن به هکر کلاه سیاه را نمی گیرند.

نکته قابل توجه این است که برخی از هکرهای کلاه سفید هکرهای تحصیل کرده یا آکادمیک هستند. آنها صنعتگران کامپیوتری هستند که علاقه چندانی به حفاظت از سیستم ها و شبکه ندارند. آنها بیشتر به ساخت نرم افزارهای هوشمندانه با ظاهری زیبا می پردازند. آنها بیشتر به سمت ارتقای سیستم ها توسط روشهای خلاقانه می روند. آنها گاهی مهندسین کامپیوتری هستند که به صورت جدی با سازمان ها همکاری می کنند و روشهای جدید کامپیوتری را ابداع می کنند.

هکرهای کلاه سیاه

هکر کلاه سیاه در مقابل هکر کلاه سفید قرار دارد و کسی است که برای سود شخصی یا نیت‌های غیراخلاقی دست به نفوذ به سیستم‌ها می‌زند و کارهای مخرب می‌کنند و سایت‌ها را تخریب کرده یا اطلاعاتی را می‌دزدند و بنابر قوانین جرایم رایانه‌ای مجرم شناخته می‌شوند.

هکر کلاه سیاه
هکر کلاه سیاه

این همان شخصیتی است که معمولاً در فیلم‌های هالیوودی و رسانه‌ها از هکر به نمایش گذاشته می‌شود. معمولاً بخش بزرگی از این نفوذ وابسته به اشتباهات انسانی کاربران است. مثلاً انتخاب سال تولد یا شماره تلفن به عنوان پسورد دعوت یک هکر کلاه سیاه است به نفوذ به یک سیستم. دوران طلایی این هکرها دهه هشتاد میلادی بود که سیستم‌های کامپیوتری تازه در حال گسترش بودند اما امروزه اقتصاددان‌ها تخمین می‌زنند دیگر کسی نمی‌تواند از این راه دارای درآمد قابل قبولی باشد و با پیشرفت سیستم‌های امنیتی، دیر یا زود این افراد دستگیر و دچار مشکلات جدی خواهند شد.

 نام دیگر این گروه Cracker است. کراکرها خرابکارترین نوع هکرها هستند. این گروه به‌طور کاملاً پنهانی دست به عملیات خراب کارانه می‌زنند. کلاه سیاه ها اولین چیزی که به فکرشان می‌رسد نفوذ به سیستم قربانی است کلاه سیاه ها همه ویروس نویسند و با ارسال ویروس نوشته شده خود بر روی سیستم قربانی به آن سیستم نفوذ پیدا می‌کند در واقع یک جاسوس بر روی سیستم قربانی می‌فرستند. همیشه هویت اصلی این گروه پنهان است.

انواع دیگری از رخنه گران وجود دارند که به هکر کلاه صورتی، کلاه خاکستری،کلاه سبز و کلاه آبی معرف هستند که از درجه اهمیت کمتری برخودار هستند و ما درباره آنها کمتر گفته ایم. بطور مثال هکرهای کلاه صورتی افرادی هستند که سواد برنامه نویسی ندارند و از برنامه های دیگران استفاده می کنند. در جامعه هکرها تعداد این نوع هکرها زیاد است.

امیدواریم با رعایت نکات امینی که در مقالات بعدی سایت خرید ناب بیشتر خواهید خواند بتوانید سیستم دفاعی قدرتمندی در مقابل هکرها تشکیل بدهید.

امتیاز این مقاله