نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی

امروزه تکنولوژی و علم آن‌قدر پیشرفت کرده که می‌توانیم مصداق‌های آن را در زمینه‌های مختلفی مشاهده کنیم. نورپردازی در دکوراسیون خانه یا محیط‌های اداری یکی از مواردی است که با ورود تکنولوژی‌های جدید به‌کلی متحول شده است.

نورپردازی انواع مختلفی دارد که هر یک هدف خاصی را دنبال می‌کنند و در شرایط به خصوصی قابل‌اجرا خواهند بود. یکی از آن‌ها نورپردازی تأکیدی است که مجله اینترنتی خرید ناب به آن خواهد پرداخت.

نورپردازی تاکیدی چیست؟

نورپردازی تاکیدی یا ( Accent lighting ) روشنایی لازم به منظور هایلایت و برجسته کردن یک ویژگی تجسمی مانند یک قطعه و یا اثر هنری یا یک ماده متریال زیبا را فراهم می کند. به همین دلیل گاهی به آن نورپردازی موضعی هنری نیز گفته می شود. این نوع نورها در یک مکان مشخصی نصب می شود.

بعنوان مثال می توان به چراغهایی اشاره نمود که روی دیوار و بالای یک تابلوی هنری نصب می‌شوند و یا چراغهایی که بالا و روی دیوارهای سنگی برای نشان دادن بهتر برجستگی‌های روی این دیوارها  و در طراحی ورودی آپارتمان یا لابی نصب می‌شوند.

نورپردازی تاکیدی چیست
نورپردازی تاکیدی چیست

نورپردازی تاکیدی در معماری داخلی

یکی از مهم ترین عناصری که در دکوراسیون داخلی مورد توجه معماران قرار می گیرد، نورپردازی داخلی است. اهمیت نورپردازی تاکیدی در معماری داخلی، از دید معماران طراحی پوشیده نیست و می دانند که این نوع نورپردازی نقشی کلیدی در به وجود آمدن یک حال مناسب و سازگار در فضاهای داخلی را دارد.

در طراحی دکوراسیون داخلی از منبع های نوری متفاوتی برای زیبایی و جلوه بخشیدن به فضا داخلی استفاده می شوند که یک نمونه از این منابع نوری، نورپردازی تاکیدی در معماری داخلی است.

از نور تاکیدی می توان برای ایجاد تاثیرات بصری و افزودن عناصر تزئینی در دکوراسیون داخلی استفاده نمود. امروزه در فرایند طراحی دکوراسیون مدرن از نور تاکیدی، استفاده زیادی می شود. زمانی که شما از ترکیب دقیق نورپردازی تاکیدی استفاده می نمایید، شاهد تاثیر شگفت انگیزی بر دکوراسیون داخلی خود خواهید بود.

در کنار آن می توانید شاهد افزایش انرژی و بهتر شدن خلق و خوی خود باشید. به عنوان نمونه می توانید در ماه های گرم سال مانند مرداد ماه یا تیر ماه، با کمک این نوع نورپردازی محیطی خنک و دنج را برای خود فراهم نمایید.

کاربردهای نورپردازی تاکیدی

راه های مختلفی وجود دارد که می توان از نورپردازی تاکیدی در منزل، فروشگاه ها و گالری ها استفاده کرد. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

۱- اتاق پذیرایی

از نورپردازی تاکیدی می توان برای برجسته کردن آثار هنری، شومینه ها یا ویژگی های معماری استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای ایجاد فضایی دنج و جذاب استفاده کرد.

۲- آشپزخانه

از این نوع نورپردازی می توان برای برجسته کردن کانترها و کابینت ها استفاده کرد. همچنین می توان از آن در بالای جزیره در قالب چراغ های استوانه ای (چراغ سیلندری) استفاده نمود.

۳- برای ایجاد حس

برای ایجاد حال و هوای خاص در یک اتاق می توان از این روش نورپردازی استفاده شود. همچنین می توان از آن برای ایجاد حس رمانتیک، آرامش بخش یا حتی دراماتیک به فضا استفاده نمود.

۴- اتاق خواب

از نورپردازی تاکیدی می توان برای ایجاد فضایی آرام و حتی دیزاین اتاق خواب استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای برجسته کردن آثار هنری یا سایر عناصر تزئینی استفاده کرد.

نور پردازی اتاق خواب
نور پردازی اتاق خواب

۵- فروشگاه ها و موزه ها

پرکاربرد ترین استفاده از نورپردازی تاکیدی در فروشگاه ها، گالری ها و موزه ها می باشد به دلیل این که می توان به برجسته کردن کالا و محصولات و اجسام با نور متمرکز کمک نمود و اشیای مهم را در معرض دید بیشتر قرار داد.

نورپردازی تأکیدی در فضاهای باز

اگر فکر می‌کنید که از نورپردازی تأکیدی تنها در محیط‌های بسته و تاریک استفاده می‌شود، کاملاً در اشتباه هستید.

کسانی هم هستند که دوست دارند از این نورها برای فضاهای باز استفاده کنند. عمدتاً برای استخر، باغچه، درخت‌های خاص یا بخش خاصی از نمای ساختمان شاهد استفاده از این مدل نورپردازی خواهیم بود.

به‌کاربردن نورهایی که بخش خاصی از محیط را هدف قرار می‌دهند به زیبایی محیط به‌شدت می‌افزاید و اگر برای حیاط، استخر یا باغچه خود به دنبال تنوع هستید، ما در مجله اینترنتی خرید ناب، نورپردازی تأکیدی را پیشنهاد می‌کند.

احتمالاً هنگام گذر از مناطق تاریخی متوجه استفاده از این نورپردازی شده‌اید. این کار برای افزایش اثرگذاری و زیبایی یک بنای خاص ممکن است به کار برود و مصادیق آن را در بافت‌های سنتی بسیار می‌توان مشاهده کرد.

مزایای نورپردازی تاکیدی

استفاده از نورپردازی تاکیدی در خانه و فضای فروشگاهی بوسیله چراغ های ریلی و چراغ های اسپات لایت مزایای زیادی دارد. که در زیر به چند مورد آن می پردازیم:

  • نورپردازی تاکیدی می تواند جذابیت بصری زیادی را به فضا بیفزاید و محیط را لوکس و مدرن کند.
  • برای افزایش فضای آرامش بخش و جذاب می توان از نور متمرکز استفاده کرد.
  • نور متمرکز (نور نقطه ای) می تواند با ایجاد نقاط کانونی و افزودن عمق به بهبود زیبایی کلی فضا کمک کند.
  • در فروشگاه ها با استفاده از نورپردازی تاکیدی می توان به افزایش جلب توجه مشتری کمک کرد و به افزایش فروش رسید.

چراغ‌هایی مناسب برای نورپردازی تاکیدی

اولین و مهم‌ترین نکته، تهیه چراغ‌هایی است که برای نورپردازی تأکیدی مناسب باشند. یک قاعده کلی برای این چراغ‌ها وجود دارد که عموماً شدت نور آن‌ها ۳ برابر بیش‌تر چراغ‌هایی است که برای نورپردازی عمومی استفاده می‌شوند. چراغ‌های ریلی، نورهای نقطه‌ای و پروژکتورها می‌توانند از جمله چراغ‌هایی باشند که در این مدل نورپردازی استفاده می‌شوند.

چراغ‌هایی مناسب برای نورپردازی تاکیدی
چراغ‌هایی مناسب برای نورپردازی تاکیدی

ابعاد و کاربرد محیط مورداستفاده

استفاده از نورپردازی تأکیدی هم مانند هر نوع دیگری محدودیت‌هایی دارد که باید در موردشان بدانید.

نورپردازی تأکیدی و تعداد و شدت نور چراغ‌های آن باید با توجه ‌به ابعاد محیط و کاربری آن مشخص شوند. در واقع نمی‌توان برای محیط‌های کوچک از نورپردازی تأکیدی به مقدار زیاد استفاده کرد، چرا که ممکن است باعث سردرگمی بینندگان شوند.

از طرفی نورپردازی تأکیدی برای خانه‌ها، عموماً روی مبلمان، بخشی از آشپزخانه یا ویترین تنظیم می‌شود درحالی‌که برای یک محیط تجاری باید از این نورها رو اجسام استفاده کرد. پس حتماً پیش از خرید چراغ‌ها و دیگر تجهیزات موردنیاز، حتماً نیازسنجی کنید و با توجه ‌به آن خرید خود را انجام دهید.

دمای رنگ نور در نورپردازی تأکیدی

برای استفاده از هر نوع نورپردازی باید این موضوع را مدنظر داشته باشید که دمای رنگ نورها را به‌درستی انتخاب کرده باشید. نورهای گرم، سرد و متعادل هر یک برای محیط و کاربری به خصوصی مناسب هستند. برای مثال در محیط‌هایی که دکور مملو از رنگ‌های گرم است، نباید از نوری با دمای رنگ گرم استفاده کرد، چرا که اثرگذاری چندانی نخواهد داشت.

کلام آخر

نورپردازی تاکیدی یک راه عالی برای بهبود زیبایی کلی فضای شما است. با قرار دادن چراغ های اسپات در مکان های استراتژیک، استفاده از دمای رنگ های مختلف و انتخاب شدت مناسب، می توانید فضایی را ایجاد کنید که هم دعوت کننده و هم آرامش بخش باشد. بنابراین امروز این روش نورپردازی را امتحان کنید و ببینید چگونه می تواند خانه شما را متحول کند.

از اینکه مثل همیشه مجله اینترنتی خرید ناب را برای مطالعه انتخاب کردید از شما سپاسگزاریم.

5/5 - (2 امتیاز)