کاروانسراهای تاریخی میاندشت میامی

آشنایی با مکان های گردشگری شهرستان میامی استان سمنان

شهرستان میامی ، شرقی ترین شهرستان استان سمنان در مسیر تهران به مشهد می باشد. این شهرستان از شمال به استان های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شهرستان شاهرود محدود شده و بالغ بر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.  طبق اسناد موجود، قدمت شهر میامی بیش از هزار سال می باشد و طی این سنوات قبایل مختلفی زندگی می کرده اند.

آشنایی با مکان های گردشگری میامی

با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در محور ارتباطی تهران – مشهد اهمیت ارتباطی و ترانزیتی آن از گذشته های دور مورد توجه بوده است. وجود هفت کاروانسرای میامی ، سپنج (جهان آباد)، میاندشت، عباس آباد، الحاک، صدر آباد و محمد آباد و پل ابریشم خود گواه این مدعاست.
شهر میامی به عنوان مرکز این شهرستان از آثار تاریخی و گرانبهای بسیاری برخودار است که از آن جمله می توان به کاروانسرای شاه عباسی، مسجد و حمام آقایان و موزه مردم شناسی اشاره کرد.
شهرستان میامی دارای چهار منطقۀ نمونۀ گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس آباد می باشد.

صنایع دستی و سوغات میامی

صنایع دستی شهرستان میامی شامل جاجیم بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست بافته های سنتی، نمدمالی و.. . بوده و سوغات آن قیسی و برگۀ زردآلو است.

کاروانسرای شاه عباسی میامی
کاروانسرای شاه عباسی میامی

کاروانسرای شاه عباسی میامی

این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانسراهای زیبای عهد صفوی است که تقریباً سالم بر جای مانده است. این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی است بوده که با آجر ساخته شده است. ورودی این بنا که به شکل هشتی و در دو اشکوب است، در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد. در سردرب ورودی کتیبه های سنگی حجاری و نصب شده که تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است و از این حیث منحصر به فرد می باشد. کاروانسرای میامی با زیربنای ۵۲۵۰ متر مربع به شماره ۱۷۱۸ در سال ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مجسمه دهقان، ابراهیم آباد
مجسمه دهقان، ابراهیم آباد

روستای ابراهیم آباد میامی

روستای ابراهیم آباد در ۱۰ کیلومتری شرق میامی با جمعیتی بالغ بر ۱۵۰۰ نفر قرار دارد. ابراهیم آباد یکی از زیباترین روستاهای شهرستان میامی به شمار می رود که بر خرابه های شهر تاریخی زیدر که از قدمتی بالغ بر ۵۰۰ سال در زمان صفویه (شیخ صفی الدین اردبیلی) برخوردار بود، بنا شد. ابراهیم آباد بافت تاریخی بسیار زیبایی دارد.

خانه های این روستا از مصالح بومی و سنتی ساخته شده و از سبک معماری خاصی پیروی می کند. در سال های اخیر به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بافت این روستا بهسازی و مرمت شد. کوچه های سنگفرش، دیوارهای کاهگلی و سیمگل با ازاره های آجر قزاقی و درختان کهنسال هنگام ورود، نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند. مجسمه زیبای “دهقان” در ورودی روستا با به دست گرفتن فانوس حضورتان را خیرمقدم می گوید و شما را به پذیرایی گرم مردم سخت کوش آبادی نوید می دهد.

ابراهیم آباد را می توان به رستورانی از انواع غذاهای خوشمزه سنتی تشبیه کرد که می توان به جوشبره، قروتی، چلکوت، حسود، شیره جوش، آش ترش و آش کما اشاره کرد. مردم این روستا از آیین ها و آداب و رسوم متنوعی محافظت نموده و از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده اند که از آن جمله می توان به مراسم عید و عیدگاه اشاره کرد. این روستا همه ساله جشنواره غذاهای محلی را برگزار می کند و با توجه به وقوع در کنار اتوبان تهران – مشهد می تواند پذیرای گردشگران و زوار آقا علی ابن موسی الرضا (ع) باشد.

کاروانسراهای تاریخی میاندشت
کاروانسراهای تاریخی میاندشت

مجموعه کاروانسراهای میاندشت

مجموعه کاروانسراهای میاندشت در ۴۰ کیلومتری مسیر ارتباطی میامی- مشهد واقع شده است. این مجموعه شامل ۳ کاروانسرا است که یکی در دوره صفوی و دو کاروانسرای دیگر در دوره قاجاریه ساخته شده است. این مجموعه با مساحت ۱۷۰۰۰ متر مربع بزرگترین کاروانسرای ایران است.

مقبره ابن یمین
مقبره ابن یمین

فرومد، آرامگاه ابن یمین قطعه سرای پارسی

روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی (کیلومتر ۱۱۵) مسیر میامی به سبزوار واقع است. در مرکز این روستای زیبا، ساختمانی سرخ فام به چشم می خورد که آرامگاه ابن یمین، شاعر معروف و قطعه سرای بزرگ زبان فارسی است. بنای آرامگاه در سال ۱۳۵۳ بازسازی و ساختمان زیبائی در آن محل احداث شد که برخی آن را سمبل کلاه سربداران و گروه دیگر آن را به صورت گلی در حال شکفته شدن می دانند. این بنا که با بافت روستا تطابقی ندارد، شش گوش است. ‏سنگ قبر دارای شش ضلع کوچک است که روی آن نوشته شده: «آرامگاه امیرفخرالدّین محمد ابن یمین الدین متخلّص به ابن یمین، شاعری بوده است دانشمند، دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است».

دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش میامی

جنگل های کالپوش و دیم زارهای منطقه کالپوش در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود در حوزه استحفاظی استان سمنان و آبریز شمالی کشور (حوزه آبریز سد گلستان ) واقع اند. این منطقه از نظر اقلیمی جزء مناطق نیمه مرطوب معتدل به شمار می آید. از نظر پوشش گیاهی، همان طور که از نام منطقه هم بر می آید غالب پوشش گیاهی آن جنگلی پهن برگ خزری هستند و چون بخشی از جنگلهای منطقه جزو پارک ملی گلستان محسوب می شود.

آرامگاه شیخ حسن جوری
آرامگاه شیخ حسن جوری

آرامگاه شیخ حسن جوری رهبر نهضت سربداران

این آرامگاه در ۱۰۰ کیلومتری میامی در کلاته میر علم روستای فیروزآباد حوالی روستای فرومد واقع است. این آرامگاه که متشکل از یک اتاق ۳ در ۴ و گنبد مدور روی آن است. در قسمت شمالی شهر قدیمی جور قرار دارد و از خشت خام ساخته شده است. و عاری از هرگونه پیرایه و تشریفات ظاهری می‌‌باشد. شیخ حسن جوری یکی از رهبران قیام سربداران و از شاگردان شیخ خلیفه و از رهبران سیاسی و مذهبی قرن هفتم هجری بود که به دست وجی الدین مسعود در سال ۷۴۵ به شهادت رسید.

امتیاز این مقاله